Biyogüvenlik Kabini Bakımları

Biyogüvenlik Kabini Bakımları

Biyogüvenlik Kabini HEPA filtre Bakımı

Mikrobiyolojik Güvenlik Kabinleri:


Mikrobiyolojik güvenlik kabinleri (BGK), filtre edilerek atmosfere atılan hava ile potansiyel olarak tehlikeli ve tehlikeli mikroorganizmalar ile çalışılması sonucu ortaya çıkan aerosollere karşı kullanıcı ve çevreye koruma sağlayan havalandırılmış kabinlerdir.

Biyogüvenlik kabinleri esas itibariyle çalışan personel ve çevreyi enfeksiyöz aerosol ve sıçramalardan korumaya yönelik tasarlanan hava akımı düzenlenmiş kontrollü ortamlardır. Bu cihazların en önemli iki özelliğinden biri; amaca yönelik kontrollü hava akımı sağlaması, diğeri ise hava içerisindeki mikroskobik partikülleri elimine etmesidir. Eliminasyon, BGK içerisindeki ventilasyon ya da mekanik hava yolu üzerine yerleştirilmiş HEPA adı verilen bir tür filtre veya filtre sistemleri tarafından sağlanmaktadır. Ancak bu oluşumun fonksiyonel olabilmesi için BGK’ların;

  1. Üretim aşamasında standardizasyon ve kalite kontrolleri yapılarak piyasaya verilmesi (CE),
  2. Kurulduğu alanlarda kullanım öncesi performans testlerinin yapılması,
  3. Yıllık kontrol, bakım veya sertifikasyon işlemlerinin yapılması,
  4. Kullanım kural ve şartlarına uygun şekilde kullanılması ile mümkün olabilir.

Uygun üretim ve kullanım testleri yapılmamış mikrobiyolojik güvenlik kabinlerinin kullanılması çoğu zaman yarardan çok zarar verebilir.

Mikrobiyolojik güvenlik kabinlerinin rutin kontrolleri (kalite kontrol testleri) altı test ile gerçekleştirilir.Klima Klinik biyogüvenlik kabini HEPA filtre bakımlarında Mikropor marka filtreler kullanmaktadır. EN 1822-4 test sertifikalı üstün kaliteli HEPA filtreler ile uzun ömür ve yüksek performans sağlanmaktadır. 

Biyogüvenlik kabini bakımlarında hidrojen peroksit (H2O2) %5 buharı ile dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. 

Thermo holten esco telstar nuaire labconco k-system danlaf scanlaf nüve metisafe faster bioair bilser tezsan hedlab biobase healforce haier jouan heraeus herasafe germfree labogene astel berner ivftech bdk mikrotest mipro demair cleanair teknomar markalarına ait biyogüvenlik kabinlerine validasyon performans testleri yapmaktayız.

Biyogüvenlik kabini validasyon testleri 

1. Fonksiyon Testi: Testlere başlamadan BGK’lar öncelikli olarak görsel bir muayeneden geçer. Kabinin fiziksel bütünlüğünde bir sorun olup olmadığı, temel fonksiyonlarının düzgün çalışıp çalışmadığı ve alarmlarının düzgün işleyip işlemediği kontrol edilir.

2. Ön Açıklık İçeri Akım Testi: BGK’ların standart gereği kabin içerisindeki havanın güvenlik gereği dışarı çıkmaması gereklidir. Inflow olarak adlandıran bu test ile personel koruması sağlanır.

3. Filtre Testi: BGK siteminde bulunan HEPA üretim standardına göre verimliliğinin test edilmesi işlemidir. Sızdırmazlık testi olarak da adlandırılır. HEPA filtrenin üretim standardına göre geçirgenlik oranı test edilerek kontrol sağlanır.

4. Ürün Koruma Testi: BGK’da laminer hava akışı ile ürün koruması sağlanır. Kabin içerisindeki laminer hava akışı standartta belirtilen metoda göre ölçülerek hesaplanır ve laminer olup olmadığı kararlaştırılır.

5. Çapraz Kontaminasyon Testi: BGK’daki laminer havadaki türbülans oranını ölçmek için uygulanır. İki adet ürünün çalışıldığı ortamlarda ürünler arası geçiş olma riskine karşı türbülans olması istenmez.

6. Duman Görselleştirme Testi: BGK’daki laminer hava akışı, ön açıklıktaki hava akışı aerosol gazı vasıtasıyla görselleştirilir.

Bu Kategoriye Ait Resimler