Scada ve Çözümleri

Scada ve Çözümleri

Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır.

SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir ve temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabilir.

Bina izleme ve yönetim sistemlerini: proje yönetimi, sistem analizi/bilgi transferleri, cGMP uygunluk hizmetleri, validasyon*, dökümantasyon hizmetleri ile birleştirerek ilaç sektöründe paket çözümler sunmaktadır. İzleme ve/veya yönetim sistemleri dahilinde kullanılan saha elemanları prosese uygun olmalıdır.Saha elemanları seçimlerinde hissediciler:doğruluk, ölçüm aralığı, yerinde loop kalibrasyon kolaylığı, uygun montaj gibi kriterler ve Klima Klinik bilgi birikimi ve tecrübesi doğrultusunda titizlikle seçilir.

Saha elemanları, DDC üniteler ve yazılım gibi yapıtaşları dünyada ilaç uygulamalarında söz sahibi üreticilerden sağlanmaktadır.Böylece donanım ve bilgisayar validasyonuna uygun altyapılı sistemler tesis edilmiş olmaktadır.

Sunulan çözümler, ilaç üretim ve depolama tesisleri için:

Sıcaklık, Statik Basınç, Mutlak Nem, Bağıl Nem, Çiğ Nokta Sıcaklığı, Ortalama Kinetik Sıcaklık (MKT) gibi yerli ve uluslararası standartlar ve yöntemler doğrultusunda kalite güvence departmanları tarafından oldukça önemli bulunan parametrelerin izlenmesi, kaydedilmesi ve uyarı ve analiz/raporlama fonksiyonlarıyla birlikte işletmeciye teslimini kapsamaktadır. Söz konusu parametrelerin izleme ve kayıt edilmesi FDA 21 CFR Part 11 regülasyonu paralelinde: sistem kurulumu ve validasyonu ise GEP ve GAMP 4.0 yöntemine uygun yapılmaktadır.

Validasyonlu İzleme, Kayıt ve Yönetim Sistemleri olarak hizmet verdiğimiz uygulamalar:

  1. HVAC Sistemleri Kontrol, İzleme
  2. Depo İzleme Sistemleri
  3. Stabilite Odaları İzleme Sistemleri
  4. Soğuk Oda, Buzdolabı ve Derin Dondurucu İzleme Sistemleri
  5. Laboratuvar İzleme Sistemleri
  6. Kalibrasyon laboratuvarları İzleme Sistemleri
  7. Otoklav, İnkübatör , Fırın İzleme Sistemi Temiz Oda İzleme Sistemleri

Bu Ürüne Ait Resimler